неділя, 20 січня 2019 р.


Круглий стіл Доброти і Милосердя
Мета:
Навчальна: 1)Дати визначення поняттю «Добро».
Розвивальна: 2)Навчити дітей творити Добро, радуватися за інших, сприймати чужий біль, як свій.
Виховна: 3)Виховувати в собі милосердя, добре ставлення до оточуючого світу, до жінок, до інвалідів, до слабших за себе.
На дошці написані епіграфи(епіграф–це вислів, який передає головну думку):
«Краса врятує світ» (Ф.Достоєвський)
«Бути добрим до кожної тваринки ніжної» (Є.Євтушенко)
«Добро все переможе» (народна мудрість)
Як ви розумієте ці  вислови?
Який вислів вам більше по-душі?
Народна мудрість віддзеркалює істину. Народ ніколи не помиляється. Відтак, почнемо розкривати велику таємницю природи Добра.
Перед вами слова, які мають різне значення.
1.     Завдання: знайдіть слова, які символізують Добро.
А тепер слова, які символізують Зло.

Добро
любов
шана
повага
злагода
ніжність
справедливість
мир
співчуття
корисна справа
милосердя
благо
радість
Зло
ненависть
байдужість
біль
тривога
війна
лихо
горе
гнів
розлюченість
нещастя
поганий вчинок
хвороба

Молодці: інтуїтивно ви правильно визначили значення слів.
Ці слова антоніми, вони протилежні за значенням.
А які слова вам більше подобаються?
Але в житті є різні люди, риси характеру, вчинки, дії людей. І кожен з вас вибирає сам, як він хоче себе вести, які вчинки він робить.
А хто вас вчить життю? Хто розказував  і розповідає вам, що можна, що не можна, що добре, а що погане? (батьки)
Ми зробили 1 крок до визначення поняття Добро.
Давайте кожен із вас скаже, які він уявляє Добро.
1)     Чи можна доторкнутися до Добра?
2)     Чи можна покуштувати?
3)     Чи можна понюхати?
Отже, це категорія не матеріальна, а духовна. Вона стоїть поряд з таким поняттям, як Душа.
4)     З чим воно асоціюється?
З яким предметом ви можете пов’язати поняття Добро?
Сонце → (тепло, життя дає,світло)
До дошки запрошуються художники.
2.     Завдання: намалюйте сонечко, щоб воно було добрим.
5)     Яким кольором ви намалювали Добро?
6)     Якщо Добро зобразити у вигляді музики, яка це буде музика? (весела, сумна, марш, вальс)
7)     Що є протилежністю Добра? (Зло)
8)     Чого більше в світі Добра чи Зла?
Отже: до нього не можна доторкнутися, понюхати, посмакувати.
9)     Як же можна зрозуміти, що це Добро?
Добро можна тільки відчути: це ласкаве, добре і ніжне ставлення, це готовність допомогти в скрутну хвилину, це любов до оточуючого світу. Це те, що заставляє нас радіти, робити корисні справи, поважати.
3.     Завдання.
Давайте поговоримо про Добро більш конкретно.
Хто найбільше вас любить? (тато, мама)
Хто вчить вас хорошому?
У кого найдобріші очі, найяскравіші коси, найласкавіші руки?
Уважно послухайте оповідання (сценка).
Маленька дівчинка приїхала з мамою у велике місто. Пішли вони на базар. Мама вела доньку за руку. Дівчинка побачила щось цікаве. На радощах заплескала в долоні. І загубилася в юрбі. Загубилася і заплакала.
-         Мамо! Де моя мама?
Люди оточили дівчинку і питають.
-         Як тебе звуть, дівчинко?
-         Оля.
-         А маму як звуть?
Скажи, ми її знайдемо.
-         Маму звуть мама, матуся.
Люди усміхнулися. І знову питають:
-         Ну скажи, які в твоєї мами очі: карі, сині, сірі, зелені?
-         Очі в неї – найдобріші.
-         А коси? Які в мами коси – чорні, русі?
-         Коси найкрасивіші.
Знов усміхнулися люди. Питають:
-         Ну скажи, які в неї руки? Може, якась родимка у неї на руках є, згадай.
-         Руки в неї найласкавіші.
Пішли люди і оголосили по радіо: «Загубилася дівчинка. У її мами найдобріші очі, найкрасивіші коси, найласкавіші в світі руки».
-         А чому вона знайшлася? (Тому що вона єдина, рідненька).
-         А як ви відноситеся до своєї мами? Чи завжди слухаєте її?
Висновок: мама дала нам життя. Вона нас жаліє, коли ми поранимося. Вона недосипає ночей, коли ми хворіємо, вона завжди піклується про нас, навіть тоді, коли ми виростимо і станемо дорослими.
Отже, віддячте своїй мамі своєю Добротою, щоб у неї менше було сивих волосинок і не боліло серце за ваші вчинки.
4.     Завдання: закінчіть речення.
«Мені добре, коли…»
«Бути милосердними – це…»
Це означає, що ви хочете, щоб до вас добре відносилися : дружили, любили.
Але це добро ви можете робити самі і для всіх оточуючих людей: вдома, на вулиці, в автобусі, в школі та ін..
5.     Завдання: інсценізація.
·        А хто вас любить дуже-дуже, навіть іноді більше, ніж мама? Захищає вас, багато розповідає, пече смачні пиріжки і кладе в свята під подушку подарунок? (Бабуся)
«Святковий обід»
Ніна живе у великій родині. В неї мати, батько, 2 брати, 2 сестри і бабуся. Ніна в родині найменша, їй 8 років. Бабуся найстарша: їй уже 82 роки. Коли сім’я обідає, в бабусі тремтять руки. Несе вона ложку до рота, ложка тремтить і з неї капає на стіл. Незабаром у Ніни день народження. Мама сказала, що на її іменини буде в них святковий обід. На обід Ніна запросить своїх  подруг. Ось і гості прийшли. Мама накриває стіл білою скатертиною. А Ніна думає: «Це ж і бабуся за стіл сяде. А в неї тремтять руки.                           Подруги сміятимуться. Розкажуть у школі: «В Ніниної бабусі руки тремтять»». Ніна тихенько каже:
-         Мамо, нехай бабуся з нами за стіл не сідає.
-         Чого? – дивується мати.
-         У неї руки тремтять. На стіл капає.
-         Мама зблідла. Не сказала ні слова, зняла зі столу білу скатертину й сховала її в шафу.
Вона довго сиділа мовчки. А потім сказала: «Бабуся нездужає. Тому святкового обіду не буде. Вітаю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: бути людиною».
 Запитання:
-         Що це означає: бути людиною?
Висновок:
Бути людиною – це поважати старість, дбайливо й терпимо відноситися до старості, захворювань, пам’ятаючи, що ніхто в цьому житті не вічний, кожен буде старим і немічним. Треба толерантно відноситися і до хворих людей.
-         Чому?
Бути добрим – це не тільки здатність допомагати, співчувати.
Бути добрим – це здатність радіти чужим радощам, успіхам, спрймати чужу радість, як свою.
Вірш
Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту.
І дитина робить добру справу
Як не кине друга на поталу.
Як людей полюбиш, пошануєш,
Силу для добра в душі відчуєш
І закрутиться земля скоріше
Якщо разом станемо добріші.
Доброта з роками не старіє
Доброта від холоду зігріє
І якщо вона як сонце світить
То радіють
І дорослі й діти.
Діти: так який епіграф найкраще підходить до нашої сьогоднішньої розмови?
Хто з вас хоче бути доброю людиною?
Це важко? Але цьому треба навчитися.
«Любиш ближнього свого, як ти любиш себе».
-         Чи завжди наші слова відповідають вчинкам? Що говорить про здатність творити добро – красиве слово чи хороше діло?
-         А зараз візьміть свого друга і потанцюємо.











Літературне читання 3 клас
Тема: А. Дімаров «Для чого людині серце» (літературна чарівна казка)
Мета:    Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки.
       Навчити самостійно визначати дійових осіб.
       Продовжувати вчити читати та розуміти зміст тексту. 
       Формувати уміння визначати головну думку твору.
       Розвивати вміння висловлювати передбачення та особисту думку.
       Виховувати доброту, чуйність.
Хід уроку
       I.            Актуалізація опорних знань.
Мотивація
На дошці записане прислів’я: Раз добром налите серце – ввік не прохолоне. (діти вголос  читають)
-       Як ви розумієте цей вислів?
Ваші батьки вас дуже люблять, ви для них сенс життя. З малечку вони вас навчають говорити, ходити, пізнавати світ, розуміти та поважати інших, любити ближнього свого.
Чиї батьки говорять поглузуй над старим, зроби боляче слабшому, не слухай вчителя?
Ваші батьки і вчителі наповнюють ваше сердечко чим? (добротою, любов’ю, вихованістю).
Ми будемо сьогодні говорити: Чи необхідна людині любов і доброта?  Для чого людині серце? Де вона живе?
1.     Вчитель читає вірш
       Що сховане в казці? (зерня)
       Що це за зерня? (почуття: добро, зло, любов)
       Де сховані почуття в людині? (в серці)
    II.            Повідомлення теми уроку
Визначення літературної казки
2.     Вчитель читає початок казки
       Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? (у казці)
       У цієї казки є автор? (Анатолій Дімаров)
       Таку казку називають літературна чарівна казка? Чому чарівна? Ви дізнаєтесь, прочитавши її.
 III.            Опрацювання казки
3.     Робота над заголовком
§  Прочитайте назву казки.
   На що схожий заголовок? (на питання)
   Чи є це речення питальним? (ні, немає)
§  Прочитайте заголовок з розповідною інтонацією (про себе, а потім вголос).
§  Прочитайте з питальною інтонацією.
   Про що, або про кого, може розповідатися в казці з такою назвою? (думки дітей)
Серце – це орган, який перекачує кров?
Що живе в серці? (любов)
4.     Словникова робота
Необхідно поповнити словниковий запас
(читають хором з дошки)
дошкулити – завдати шкоди (нашкодити)
ринутися – кинутися
одноплемінники – родичі
вагаючись – нерішучість


5.     Читання твору вголос «ланцюжком»
       Які події відбулися в лісі?
       Про кого казка? Які головні герої? (дівчинка та дерев’яні чоловічки)
6.     Читання твору із зупинками
       Що буде далі?
       Чи збіглося ваше очікування?
       Які бувають серця? (Зачитати)
©     жовте та зморщене – злої людини;
©     блискуче, як пластмасова кулька – байдужої людини;
©     похмуре, сіре, важке – дбав лише про себе;
©     велике та світле – доброї людини.
IV.            Підсумок
1.     Яка головна думка казки?
2.     Де живуть почуття?
3.     Як би ти закінчив(ла) казку?
4.     Домашнє завдання: дочитати казку. Скажете, чи сподобався вам кінець казки? Чому?
5.     Гра «Яке серце у людини»
На дошці 6 чоловічків із різними виразами обличчя та серця на яких написано: золоте, зле, турботливе, відкрите, самотнє, байдуже, кам’яне). Діти беруть ці серця, читають вказаний на них текст, та приклеюють до чоловічка.
Якими б ви хотіли бути?